W dniu wczorajszym (tj. w niedzielę 26 lipca 2020 roku) dziwnowska Przystań Sezonowa stała się areną podsumowania II etapu 56 Etapowych Regat Turystycznych. Startujący ze Świnoujścia żeglarze, zaczęli meldować się na mecie etapu (w Dziwnowie) we wczesnych godzinach popołudniowych. Komentując już na brzegu warunki pogodowe, szczególnie podkreślali dobry wiatr, w efekcie którego krótko po godzinie 16.00 do przystani zacumowała ostatnia jednostka – statek komisji (który zamykał całą stawkę jachtów).

Jak mówiła Izabella Kidacka (komandor regat), do udziału w tym wydarzeniu zgłosiło się w tym toku blisko 60 jednostek, które będą z sobą rywalizowały do niedzieli 2 sierpnia 2020 roku, rozgrywając w tym czasie 8 etapów. Całość odbywa się na wodach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego i choć są to zawody z całą sportową otoczką, to nie mniej istotna jest serdeczna atmosfera i możliwość spotkania w żeglarskim gronie.

Załogi tworzą rodziny i grupy przyjaciół, a cieszy też bardzo liczne grono dzieci, które już od najmłodszych lat są zaznajamiane z realiami życia na jachcie. Wychowujemy tym samym nowe pokolenia – wspomniała Izabella Kidacka, dodając przy tym, że choć regaty odbywają się w specjalnym, sanitarnym trybie, to bardzo się cieszy, że można było wyjść na wodę, podtrzymując jednocześnie przeszło 50-letnią tradycję tych bardzo popularnych regat.

Wśród uczestników, a zarazem i gości specjalnych wczorajszego zakończenia etapu, byli: Olgierd Geblewicz (Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego) oraz Marcin Raubo (Prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego). Gminę Dziwnów reprezentowali Grzegorz Jóźwiak (Burmistrz Dziwnowa) oraz Ewa Trzebińska-Brzezińska (Przewodnicząca Rady Miejskiej).

Najlepsze w poszczególnych kategoriach jachty to (podczas etapu Świnoujście-Dziwnów):

GRUPA KWR I: Sea Dog; Mescalero; Big Calm.
GRUPA NHC: Vita Nova; Moher Two; Bindi; Soloventa; Harry 1; Ada 2; Sunrise; Vis 6; Dudek 2.
GRUPA ORC: Lisica; Harry; Venandi Str.
GRUPA KWR II: Bimini; Res Navalis; Lively.

Zwieńczeniem całego dnia, poza specjalnym, kulinarnym poczęstunkiem dla uczestników regat, był szantowy koncert duetu Tomek Trust & Annie, który kolejny już raz zaprezentował szlagiery typowo żeglarskiej muzyki. Więcej na temat przebiegu regat, można znaleźć na stronie (link): ZACHODNIOPOMORSKI OKRĘGOWY ZWIĄZEK ŻEGLARSKI.
Link do galerii zdjęć z wręczania wyróżnień znajduje się w linku: DZIWNOWSKI ETAP 56 ETAPOWYCH REGAT TURYSTYCZNYCH