W dniu wczorajszym, (tj. w sobotę 25 czerwca 2022 roku) zakończyły się trwające od minionego weekendu (od sobotniej rejestracji 18 czerwca 2022 roku) żeglarskie Mistrzostwa Europy Juniorów w klasie ILCA 4. W toczącej się przez prawie siedem dni rywalizacji, udział brały 342 zawodniczki i zawodnicy z 33 krajów Europy i Świata. Łącznie, rozegrano 10 wyścigów wśród dziewcząt (z 12 planowanych) i 9 wśród chłopców (z 12 planowanych), a brakujące do pełnej stawki wyścigi, „wypadły” z powodu niekorzystnych warunków pogodowych (zbyt słabego lub silnego wiatru). Regaty składały się z dwóch części – kwalifikacyjnej (rozgrywanej do środy 22 czerwca włącznie) i finałowej (rozgrywanej od czwartku do soboty). Dopiero wówczas zaczęli o sobie przypominać faworyci zawodów, którzy z każdym kolejnym wyścigiem pięli się coraz wyżej w klasyfikacji. Wtedy także wykształtowała się czołówka stawki medalowej i choć zmiany były możliwie nawet ostatniego dnia regat, to kandydaci do miejsc na podium byli już poza zasięgiem sporej części zawodników.

Podsumowując zawody, Jean-Luc Michon (EuroIlca Chairman) podkreślił dobrą organizację regat oraz niezwykle sympatyczną atmosferę, która towarzyszyła uczestnikom przez cały czas trwania zawodów. Bardzo dobrze o regatach wyrażali się także zawodnicy, trenerzy i licznie obecni rodzice zawodników, którzy zwrócili szczególną uwagę na port i jego otoczenie, uwypuklając jego funkcjonalność oraz kameralność.

Wśród gości zaproszonych na medalową ceremonię, nie zabrakło Tomasza Chamery (vice-prezydenta World Sailing), Olgierda Geblewicza (Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego), Marcina Raubo (prezesa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego), którzy w swoich wystąpieniach gratulowali sportowej walki oraz osiągniętych wyników. Podsumowując regaty, Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, zwrócił uwagą na koleżeńską atmosferę zawodów, dziękując jednocześnie za intensywną pracę całemu, międzynarodowemu zespołowi sędziowskiemu.

Szczegółowe zestawienie wyników (opracowane przez firmę SailingNet) znajduje się w poniższych linkach (pliki PDF):

2022 EurILCA 4 Youth GIRLS by SailingNet_FINAL
2022 EurILCA 4 Youth BOYS by SailingNet_FINAL

Mistrzem Europy Juniorów w klasie ILCA 4 (kategoria U16 oraz w klasyfikacji generalnej) wśród dziewcząt została Irene de Tomás Perelló z Hiszpanii. Mistrzem Europy Juniorów w klasie ILCA 4 (kategoria U16 oraz w klasyfikacji generalnej) wśród chłopców został Giulio Genna z Włoch. Zdjęcia z wręczenia medali można znaleźć w linku: CEREMONIA MEDALOWA ME ILCA 4 DZIWNÓW 2022

Dodać należy jeszcze jedno – dziwnowskie mistrzostwa, to obok rywalizacji o tytuły, punkty i jak najlepsze lokaty, także spotkanie ludzi z wielu krajów, których pomimo różnic językowych, łączy jedno – zamiłowanie do żeglarstwa. To także doskonała okazja do tego, aby – poprzez właśnie żeglarstwo – przybliżyć Dziwnów, Gminę Dziwnów, region, ukazując ich liczne, nie tylko żeglarskie, ale też typowo turystyczne walory.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Autorem zdjęć jest Thom Touw z Niderlandów, filmów Łukasz Baliński (www.dzida.com). Organizatorem wydarzenia jest Gmina Dziwnów, Klub Sportów Wodnych „Baltic” Dziwnów, EurILCA. Wszystkie informacje dotyczące dziwnowskich mistrzostw można znaleźć w na oficjalnej stronie regat (link): 2022 EURILCA 4 YOUTH EUROPEAN CHAMPIONSHIPS & OPEN EUROPEAN TROPHY

Filmowe podsumowanie rundy finałowej i ceremonię zamknięcia można znaleźć w poniższych linkach:

RELACJA FILMOWA – DZIEŃ 4
RELACJA FILMOWA – DZIEŃ 5
RELACJA FILMOWA – CEREMONIA ZAMKNIĘCIA REGAT