Uroczysta Gala zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. W miniony piątek 7 grudnia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie, wręczono nominacje do kadr narodowych oraz podsumowano sukcesy polskich żeglarzy. Wręczono także nagrody specjalne PZŻ.

Tegoroczna Gala PZŻ podzielona była na dwie części – poranna oraz wieczorną. Podsumowanie minionego sezonu rozpoczęło się od przywitania gości przez gospodarza uroczystości, Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę.

Następnie wręczono wyróżnienia za wyniki sportowe zawodnikom oraz trenerom. W ciągu minionych 12 miesięcy reprezentanci Polski zdobyli 40 medali, 13 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych. W dalszej części piątkowego wydarzenia wręczono nominacje do kadry narodowej na przyszły sezon. W gronie kadrowiczów – co jest dla Gminy Dziwnów bardzo miłą informacją – znalazł się zawodnik klubu „Baltic Dziwnów”, Michał Jaroszek, który będzie reprezentował kraj w klasie Optimist.
Łącznie, Polskę reprezentować będzie 278 zawodniczek i zawodników w 26 klasach.

W tym roku świętowaliśmy jakże ważną dla wszystkich Polaków, setną rocznicę odzyskania niepodległości. Była to niewątpliwie wspaniała okazja do pokazania żeglarstwa, jako formy aktywności o charakterze patriotycznym i edukacyjnym. Z tej okazji wręczono także Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym sezonie, który otrzymała Zofia Klepacka. Następnie wręczono dziesięć Medali za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego, a także pięć Honorowych Odznak Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego.

Podczas gali podsumowano także prowadzony wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki program „PolSailing”, w którym wzięło udział około 21 tysięcy najmłodszych uczestników w 19 ośrodkach w całej Polsce. Wyróżniono również Partnerów Związku i organizatorów regat międzynarodowych.
Podziękowano również poszczególnym Stowarzyszeniom Klas i Okręgowym Związkom Żeglarskim.

Wręczono ponadto Nagrodę Błękitnego Spinakera, nagrody dla zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski i mistrzostw Polski ORC oraz KWR, a także triumfatorom zmagań Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Wyróżniono również siedem okręgowych związków żeglarskich za przeprowadzone w minionym roku szkolenia. Wyróżnienia otrzymali także laureaci konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018, który miał na celu pokazanie jak środowisko żeglarskie i wodniackie włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród wyróżnionych, co podkreślamy z dużą satysfakcją, znalazła się także Gmina Dziwnów, którą doceniono nie tylko za organizację szeregu wydarzeń regatowych, ale też za działalność na rzecz rozwoju żeglarstwa.

Informację opracowano na podstawie tekstu ze strony http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/podsumowalismy-sezon-na-gali-polskiego-zwiazku-zeglarskiego-2018