Mistrzostwa Świata w klasie Optimist to nie tylko sportowa rywalizacja i możliwość integracji środowisk żeglarskich z całego świata. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych, międzynarodowych znajomości czy też podpatrzenia, w jaki sprzęt są wyposażone prowadzące z sobą sportowe zmagania reprezentacje. A jest co oglądać, bowiem obok wyposażenia indywidualnego żeglarzy, w grę wchodzi cały osprzęt, którego nawet przy jachcie klasy Optimist nie brakuje.
A musimy pamiętać, iż klasa Optimist jest jedną z najpopularniejszych żeglarskich klas. Aktualnie jest na Świecie zarejestrowanych przeszło 130.000 jachtów tej klasy, która jest rekomendowana dla dzieci do 15 roku życia. To właśnie na jachtach tej klasy swoje pierwsze kroki stawiają przyszli żeglarscy mistrzowie i to właśnie na popularnych „Optykach” zaczynają swoją regatową rywalizację.
Optimisty po raz pierwszy pojawiły się w 1947 roku w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektowane dla jednego żeglarza, osiągają zanurzenie od 10 do 80cm, mają długość 2,32m, szerokość 1,13m. Podstawowa powierzchnia ożaglowania to 3,5m (kwadratowego).
W Polsce „Optyki” pojawiły się w połowie lat 60’ XX wieku, dość szybko stając się jedną z podstawowych małych jednostek szkolnych w klubach żeglarskich. Aktualnie regaty w tej klasie są jednymi z najliczniej obsadzanych zawodów nie tylko w kraju, ale też poza granicami.
O popularności tej klasy może świadczyć fakt, iż na rozgrywane w Dziwnowie mistrzostwa swoich przedstawicieli wystawiło aż 58 krajów z całego Świata.

Bieżące informacje z regat na stronie: www.optiworlds2015.com

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*