Nawiązując raz jeszcze do przyznania gminie Dziwnów organizacji Mistrzostw Europy w klasie Laser Radial Kobiet (under 21) razem z rozgrywanymi równolegle Mistrzostwami Europy w klasie Laser Standard (także under 21), przybliżamy nieco tło wydarzeń, które doprowadziły do wyboru Dziwnowa.

Do rywalizacji, poza Dziwnowem, stanęły jeszcze następujące miasta: Siofok (Węgry), Tivat (Czarnogóra), Kalamaki (Grecja). W pierwszej części głosowania decydowano o wyborze dwóch finalistów, a decyzję podejmowało 22 delegatów, którzy reprezentowali kraje skupione w EuroIlca (Europejskie Stowarzyszenie klasy Laser).
Każde ze starających się miast przybliżało swoją kandydaturę, poprzez przygotowane materiały (multimedia, ulotki, foldery) ilustrujące żeglarską infrastrukturę i jej otoczenie (hotelowe, gastronomiczne), dotychczasowe osiągnięcia (na poziomie organizacyjnym) oraz doświadczenie, budowane m.in. poprzez wcześniej przeprowadzane duże wydarzenia regatowe. Po pierwszym etapie na „placu boju” pozostał Dziwnów i Tivat (Czarnogóra), a w finałowym głosowaniu wygrał Dziwnów przewagą dwóch głosów.

P_34

Jak się okazuje, nie bez znaczenia była panująca na temat Dziwnowa opinia, bowiem od czasu Mistrzostw Świata w klasie Laser Radial (w roku 2014), które wciąż są pamiętane jako bardzo miłe i pełne sympatycznej atmosfery wydarzenie, jest ona bardzo pozytywna. Na tym tle warto odnotować głosy z holenderskiej delegacji, która gdy zorientowała się, że chodzi o to samo miejsce, gdzie dwa lata temu były organizowane mistrzostwa, raz jeszcze serdecznie pogratulowała. „Nasi zawodnicy wciąż o Was mówią i mają związane z Dziwnowem jak najlepsze wspomnienia” – mówili holenderscy delegaci.
Takich głosów i opinii było więcej, co już teraz może oznaczać, że grupa zawodniczek i zawodników, którzy wezmą udział w mistrzostwach, będzie spora.

Na dzisiaj nie możemy jeszcze dokładnie powiedzieć, w jakim terminie będę rozgrywane mistrzostwa. Pewne jest jedynie to, że będzie to lato roku 2019 (lipiec lub sierpień). O konkretnej dacie będzie można mówić po dopracowaniu przez żeglarskie federacje pełnego kalendarza regat w roku 2019, który będzie uwzględniał też mistrzostwa w innych klasach. Warto w tym momencie dodać, iż klasa Laser jest klasą olimpijską, a to sprawia, że zainteresowanie jej towarzyszące jest bardzo duże.
Co jednak jest pewne już dzisiaj – klasę Laser będzie można w Dziwnowie zobaczyć już w sierpniu przyszłego roku, na kolejnej odsłonie regat cyklu Europa Cup, które odbędą się w dniach 25-27.08.2017. Wszystkich miłośników tej klasy, już teraz serdecznie zapraszamy :-).

P_26

Podsumowując niedzielną decyzję europejskich władz klasy Laser, chcemy bardzo podziękować za okazane zaufanie i wybór właśnie Dziwnowa jako miejsca rozgrywania regat. Traktujemy to z jednej strony jako wyróżnienie, z drugiej zaś jako pewne zobowiązanie, którego celem jest pokazanie gminy (i całego regionu) jako stworzonego do uprawiania żeglarstwa zakątku. Dziękujemy też za szereg sympatycznych sygnałów, które do nas dotarły na przestrzeni tych kilku ostatnich dni. Jest nam bardzo miło, że decyzja z Brukseli spotkała się z tak pozytywnym odbiorem.

N_24

W sposób specjalny chcemy też podziękować Marcinowi Rudawskiemu, za „bycie naszą twarzą” w Brukseli i tak owocne przedstawienie naszej kandydatury. Wsparcie tak utytułowanego zawodnika to bez wątpienia atut, który koniecznie trzeba podkreślić. Dziękujemy taż za wsparcie okazane przez Polskie Stowarzyszenie klasy Laser, które udzieliło naszej kandydaturze pozytywnej rekomendacji.
Mamy nadzieję, że sumą tych wszystkich działań będą udane i przeprowadzone na wysokim poziomie organizacyjnym mistrzostwa.
Do zobaczenia, a ster … oczywiście na Dziwnów :-).


Jako wspomnienie i dobrą prognozę na przyszłość, przypominamy jeden z filmów zrealizowanych podczas Mistrzostw Świata z roku 2014. Zdjęcia i montaż: Sebastian Jan Świętek.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*