Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist zakończone. Puchar Crewsaver zgromadził na starcie 271 zawodników z kilku krajów (najliczniej do Dziwnowa przyjechali goście z Niemiec i Szwecji) zaś krajową stawkę reprezentowali młodzi adepci żeglowania z niemal każdego zakątka Polski.
W planie były trzy dni regatowe oraz łącznie 9 wyścigów, a miejscem rozgrywki był akwen wschodni (czyli położony na północny – wschód od wschodniego falochronu).
Po dniu poświęconym na rejestrację (czwartek) w piątek rozpoczęła się rywalizacja punktowa. Najwięcej obaw tradycyjnie już budziła pogoda, a konkretnie wiatr, który w każdym „żeglarskim” sporcie decyduje w największym stopniu o przebiegu zawodów.

Piątek (pierwszy dzień regat) był w tym kontekście nie najgorszy. Warunki wietrzne pozwoliły na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów. Dużo gorzej w tej materii wyglądała sytuacja w sobotę, bowiem wiatru mówiąc potocznie „zabrakło”. Efektem tego był tylko jeden wyścig, który udało się rozegrać i nastroje, które wśród młodych zawodników trochę się popsuły. Humory za to poprawiła niedziela, bowiem tego dnia siła wiatru była nawet większa niż oczekiwano, a to pozwoliło na rozegranie ostatnich dwóch wyścigów w naprawdę wymagających warunkach. Ciekawe opinie udało się w tym kontekście uzyskać od obserwujących rywalizację ratowników – byli pod naprawdę dużym wrażeniem umiejętności, jakie posiadali młodzi żeglarze.
Przy takich warunkach pogodowych radzili sobie naprawdę dobrze i słowa uznania należą się nie tylko młodym żeglarzom, ale też trenerom, którzy potrafili tak dobrze przygotować swoich podopiecznych.

W sumie, przez trzy dni regat udało się przeprowadzić sześć wyścigów. Zwycięzcą został Valentin Müller z Niemiec, przed swoim kolegą Roko Mohr-em. Trzecie miejsce zajął Filip Szmit, który był m.in. uczestnikiem rozgrywanych w Dziwnowie sierpniowych Mistrzostw Świata. W kategorii dziewcząt zwyciężczynią została Bartelheimer Daniela, przed Monticha (ą) Busch (obie z Niemiec). Trzecią lokatę wywalczyła Hannah Maurer ze Szwecji.
Szczegółowe zestawienie obejmujące końcowe lokaty i tzw. wyniki cząstkowe (miejsca zajmowane z każdym z wyścigów) prezentujemy poniżej:

2015MMPSKODziwnow

Galerię, ilustrującą niedzielne zmagania na akwenie można znaleźć w poniższym linku. Autorem zdjęć jest znany w regatowym środowisku Marek Wilczek:
https://www.facebook.com/WilkuPL?fref=ufi

Wszystkie pozostałe informacje można znaleźć na stronach:
https://www.facebook.com/Mi%C4%99dzynarodowe-Mistrzostwa-PSKO-Crewsaver-Cup-2015-1597304307202125/timeline/?notif_t=fbpage_fan_invite
oraz:
http://www.psko.pl/

Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO rozgrywane w dniach 18-20.09.2015 były ostatnimi wyczynowymi regatami w tym sezonie, których miejscem rozgrywania był Dziwnów. Na kolejne trzeba zaczekać do roku przyszłego, zaś jeszcze w tym tygodniu zamieścimy podsumowanie tego obfitego w żeglarską rywalizację sezonu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*