Mistrzostwa Świata w klasie Optimist rozgrywane w Dziwnowie przeszły do historii. Ubiegłotygodniowa uroczystość wręczenia medali zakończyła blisko czternastodniową rywalizację w której wzięła udział rekordowa liczba krajów i zawodników. Do Dziwnowa przyjechali przedstawiciele 58 krajów reprezentujących m.in. bardzo odległe zakątki Świata, a wraz z nimi wysłannicy żeglarskich federacji, mediów i bardzo liczne grono rodziców (łącznie 275 żeglarzy i blisko 300 osób towarzyszących). Pamiętać przy tym musimy, iż klasa Optimist to żeglarski elementarz i to właśnie w tej klasie przyszli żeglarze stawiają swoje pierwsze kroki, w niej się rozwijają i to ona stanowi fundament umiejętności pozwalający na „wejście” do innej klasy. Nie należy się zatem dziwić temu, iż mistrzostwa cieszyły się tak dużym zainteresowaniem i zgromadziły w Dziwnowie tak wielu zagranicznych gości.

Rywalizacja prowadzona pomiędzy młodymi zawodnikami była bardzo emocjonująca, jednak prowadzona ze wszystkimi cechami sportowego FAIR PLAY. Wyraźnie było widać, iż wszystko to, co składa się na przekaz adresowany do młodych żeglarzy przez IODA-ę (światowe władze klasy Optimist), trafia na podatny grunt (poszanowanie przeciwnika, koleżeńskość, samodyscyplina, otwartość). Zawiązało się wiele nowych znajomości i przyjaźni, nawiązano wiele ciekawych kontaktów. Bez wątpienia była to duża i bardzo udana impreza i cieszy fakt, iż centrum tych wydarzeń był Dziwnów.
Poniżej lista nagrodzonych, a szersze podsumowanie mistrzostw zamieścimy już niebawem.

Rywalizacja drużynowa: 1. Singapur 2. Tajlandia 3. Argentyna

Top 3 Dziewczęta: 1. Jodie Lai (Singapur) 2. Gaia Bergonzini (Włochy) 3. Aina Colom Miro (Hiszpania)

Najlepsi w Flocie Szmaragdowej: 1. Robin Li Spats (Łotwa) 2. Jonathan Raudnitz (Izrael) 3. Mashenski Ivan (Białoruś)

Najlepsi w Flocie Brązowej: 1. Solene Mariani (Szwajcaria) 2. Denis Lepin (Rosja) 3. Wiktor Kamiński (Polska) Najlepsi w Flocie Srebrnej: 1. Mauro Pretto (Peru) 2. Alice Anna Maria Moss (Szwecja) 3. Chanokchon Wangsuk (Tajlandia)

Najlepsi w Flocie Złotej: 1. Rok Verderber (Słowenia) – Indywidualny Mistrz Świata 2. Jodie Lai (Singapur) 3. Mathias Berthet (Norwegia).

IDRokSLO IDJodieSIN IDMathiasNOR

W klasyfikacji Pucharu Narodów pierwsze miejsce zajął Singapur, drugie Węgry, trzecie Argentyna.

DSC05454


Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*