Trzydniowa rywalizacja w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia klasy Optimist, zakończona. W rozgrywanych na dziwnowskim akwenie zawodach wzięło udział łącznie 310 młodych żeglarzy z 11 krajów (w tym z Meksyku), co w odniesieniu do ilości zawodników jest rekordem w historii rozgrywanych w Dziwnowie regat. Warto przy tym wspomnieć, iż impreza ta, organizowana od lat przez PSKO, cieszy się bardzo dużym uznaniem i jest traktowana w środowisku żeglarskim jako bardzo prestiżowe wydarzenie.
W Dziwnowie odbyła się już drugi raz, przyciągając poza zawodnikami także liczne grono kibiców i miłośników żeglarstwa.

N_10

Tegoroczne wydanie mistrzostw upłynęło pod znakiem wiatru. Każdy z trzech regatowych dni, choć słoneczny, był jednocześnie wietrzny, co sprzyjając rywalizacji, stawiało przez żeglarzami dość duże wymagania. O ile w piątek i sobotę udało się rozegrać komplet planowanych wyścigów, o tyle ostatniego dnia (niedziela) ostatni (11 wyścig) został odwołany.
Wiatr już rana był na poziomie 21-22 węzłów, jednak kiedy zaczęło wiać mocniej (ponad 25 węzłów) sędzia główny podjął decyzję o zakończeniu regat. Tym samym ostatniego dnia zawodów udało się rozegrać 2 wyścigi (z trzech planowanych), co łącznie dało liczbę 10 branych pod uwagę w klasyfikacji generalnej.

S_35

W kategorii OPEN zwycięzcą został Valentin Müller, drugi był Mohr Roko. Obaj zawodnicy reprezentują Niemcy i na przestrzeni całych regat byli zdecydowanie najlepsi, przewodząc stawce od pierwszego wyścigu. Jako trzeci na podium stanął Patryk Kosmalski, nieznacznie wyprzedzając swojego klubowego kolegę, Mateusza Grzempę.

Pierwsza dziesiątka kategorii OPEN:
1. Valentin Müller (NIEMCY)
2. Mohr Roko (NIEMCY)
3. Patryk Kosmalski (POLSKA)
4. Mateusz Grzempa (POLSKA)
5. Calle Lagerberg (SZWECJA)
6. Rasmus Lindström (SZWECJA)
7. Kamil Manowiecki (POLSKA)
8. Vejas Strelciunas (LITWA)
9. Filip Miłoszewski (POLSKA)
10. Igor Kuczys (POLSKA)

N_37

W kategorii DZIEWCZĄT walka o laur Międzynarodowej Mistrzyni PSKO była nie mniej interesująca. Finalnie, regaty wygrała Lova Forssén ze Szwecji, wyprzedzając Cosimę Schlüter (Niemcy). Na trzecim miejscu zawody ukończyła reprezentantka Polski, Gabriela Czapska.

Pierwsza szóstka w kategorii DZIEWCZĘTA:
1. Lova Forssén (SZWECJA)
2. Cosima Schlüter (NIEMCY)
3. Gabriela Czapska (POLSKA)
4. Hedvig Liljegren (SZWECJA)
5. Pola Dzik (POLSKA)
6. Martina Carlsson (SZWECJA)

N_33

Szczegółowa klasyfikacja obejmująca wszystkich startujących w regatach, znajduje się w poniższym linku:

Results by SailingNet (Szczegółowe wyniki po wszystkich wyścigach)

Tuż przed wręczeniem nagród i wyróżnień za osiągnięte wyniki, burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, podziękował zawodnikom i trenerom za przyjazd do Dziwnowa.
Bardzo się cieszę z tego, że ponownie mogliśmy Was gościć w naszej gminie. Mam jednocześnie nadzieję, że niezależnie od osiągniętych wyników, byliście zadowoleni z pobytu i jeszcze nie raz nas odwiedzicie. Muszę też przyznać jedno – patrzę na Was, młodych żeglarzy i cały sztab szkoleniowy z nieukrywanym podziwem.
Żeglarstwo, to bez wątpienia szkoła charakterów i śledząc warunki na akwenie, z uznaniem patrzyłem jak młodzi żeglarze radzą sobie z falami i wiatrem. Pokonując swoje słabości i starając się być sportowo lepszym, kształtujecie swój charakter, co bez wątpienia odciśnie swoje pozytywne piętno w przyszłości.
Pamiętajcie, gdziekolwiek byście nie startowali, tu w Dziwnowie, będziemy trzymali za Was kciuki. Życzę Wam powodzenia, a kiedy znowu będziecie na wodzie, pamiętajcie … ster na Dziwnów.

N_30

Głos zabrał także prezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, p. Tomasz Figlerowicz:
Dziękując panu burmistrzowi za współtworzenie regat i tak dla nas sympatyczną gościnność, chciałbym także podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w ich przygotowanie i przeprowadzenie.
Zabezpieczenie, przetwarzanie wyników, obsada sędziowska, opieka medyczna … można wymieniać długo, ale dzięki pracy wielu, wielu ludzi, doświadczyliśmy tak udanych pod względem sportowym i organizacyjnym zawodów.
W sposób szczególny chciałbym też podziękować Arkadiuszowi Lenkowskiemu, który z ramienia PSKO całość koordynował i jednocześnie współtworzył. Mam nadzieje, że spotkamy się tu ponownie za rok, podczas kolejnych Międzynarodowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia klasy Optimist. Do zobaczenia.

N_36

Zadowolone z przebiegu było także liczne grono rodziców i żeglarskich kibiców. Podkreślali miłą atmosferę, możliwość bieżącego śledzenia sytuacji z akwenu regat (dzięki firmie SailingNet, która prowadziła bezpośrednią transmisję) oraz wysoki poziom sportowy. Dla części z nich wizyta w Dziwnowie była pierwszą na ich żeglarskim szklaku i co już zapowiedzieli – z pewnością tu wrócą. Najbliższa okazja już wiosną przyszłego roku. Serdecznie zapraszamy.

N_28

W poniższych linkach prezentujemy galerie zdjęć z każdego dnia regat:
PIĄTEK 16.09.2016 – Pierwszy dzień rywalizacji
SOBOTA 17.09.2016 – Drugi dzień rywalizacji
NIEDZIELA 18.09.2016 – Trzeci, finałowy dzień rywalizacji (plus ceremienia zakończenia regat)

Dziękujemy jednocześnie SailingNet i Edycie Matelskiej za udostępnienie zdjęć wykonanych na akwenie regat.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*