W weekend 26-28 czerwca 2020 roku na dziwnowskim akwenie zostaną rozegrane regaty o Puchar Dziwnowa w klasie Optimist, które będą jednocześnie eliminacjami do tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (która jest zaplanowana w Pucku). Dziwnowskie regaty (rozgrywane w minionych latach w maju lub na przełomie maja/czerwca) zwyczajowo były jedną z trzech eliminacji (finałową) do wyłonienia kadry na Mistrzostwa Świata i Europy. W tym roku, z uwagi na wirusa SARS-CoV-2, większość światowych, dużych wydarzeń regatowych została odwołana, choć w niektórych przypadkach jest rozważane przeniesienie ich na koniec roku.
Oznacza to, że regaty w Dziwnowie będą służyły wyłonieniu kadry, która w przypadku decyzji o organizacji mistrzostw, będzie mogła wziąć w nich udział. Wszystko jest uwarunkowane poziomem zachorowań i to ich ilość oraz analiza wymogów bezpieczeństwa, będą determinowały decyzje światowych i europejskich federacji.

Tymczasem, młodzi żeglarze zawitają do Dziwnowa, a rywalizacja – biorąc pod uwagę długi czas poza żeglarskimi akwenami – zapowiada się bardzo interesująco. Biuro regat zaczyna funkcjonowanie od czwartku 25 czerwca 2020 roku. Bazą zawodów będzie tradycyjnie, Port Jachtowy w Dziwnowie (ul. Żeromskiego 30).