W zakończonych w minioną niedzielę regatach Dziwnów Match Race zwycięża załoga z Australii dowodzona przez Davida Gilmoura. W finale pokonała polską załogę Przemysława Tarnackiego z Energa Yacht Racing Team.

Dziwnów Match Race rozgrywane były od piątku 17 lipca, będąc jednocześnie kolejnymi regatami Polish Match Tour o statusie World Tour Event i co szczególnie ważne -kwalifikacją do eliminacji Mistrzostw Świata w match racingu.

Po bardzo zaciętych pojedynkach rundy kwalifikacyjnej (tzw. Każdy z każdym), rozgrywanej w piątek i sobotę, pierwsze miejsce zajął David Gilmour dzięki czemu awansował bezpośrednio do półfinałów.

W ćwierćfinałach Dziwnów Match Race, rozgrywanych w deszczowych warunkach Patryk Zbroja (Team Bakista) musiał uznać wyższość fińskiej załogi Oli Pekka Lumijarvi, zaś Marek Stańczyk (Rainmaker Racing Team) uległ Samowi Gimlourowi. Tylko Przemysław Tarnacki jako jedyny z Polaków awansował do półfinałów po pokonaniu Philipa Bendona z Irlandii.
David Gilmour jako zwycięzca rundy Round Robin miał prawo wyboru półfinałowego przeciwnika. Wybrał fińską załogę, którą pokonał z wynikiem 2:1 i pewnie awansował do finału. W drugiej parze półfinałowej Tarnacki zmierzył się z bratem Davida, Samem Gilmourem. Polska załoga wygrała równie pewnie i z wynikiem 2:1 awansowała do finału regat Dziwnów Match Race.
W walce o pierwsze miejsce, po zaciętych wyścigach w ciężkich warunkach meteorologicznych, Dziwnów Match Race 2015 wygrała załoga Gilmoura pokonując Tarnackiego 2:0. W małym finale lepiej poradził sobie Oli Pekka, który zakończył regaty na trzecim miejscu, a Sam Gilmour musiał zadowolić się miejscem czwartym.

„Udało nam się wygrać Dziwnów Match Race, w niezwykle zimnych warunkach, pokonaliśmy w finale Tarnackiego (2:0). Bardzo się cieszymy z tego wyniku, ale teraz najbardziej marzymy o czymś ciepłym do picia, bo zmarzliśmy niemiłosiernie!” – powiedział David Gilmour tuż po ceremonii zakończenia regat.
Oprócz niezwykle cennych punktów Pucharu Świata podczas Dziwnów Match Race, zawodnicy walczyli o kwalifikację do Energa Sopot Match Race – polskiego przystanku World Match Racing Tour. Wywalczyli ją David Gilmour i Oli Pekka Lumijarvi. To ich zobaczymy żeglujących przy sopockim molo już od 28. lipca.

Klasyfikacja generalna po wszystkich trzech dniach regat wygląda następująco:

1. David Gilmour (AUS)
2. Przemysław Tarnacki (POL)
3. Oli – Pekka Lumijarvi (FIN)
4. Sam Gilmour (AUS)
5. Marek Stańczyk (POL)
6. Patryk Zbroja (POL)
7. Philip Bendon (IRL)
8. Lukasz Wosinski (POL)
9. Connor Miller (GBR)
10. Raimondas Siugzdinis (LIT)
11. Markus Rönnberg (FIN)
12. Piotr Harasimowicz (POL)

Skład zwycięskich załóg:

1. Team Gilmour: David Gilmour, R. Mara, Jacob, Peter Nicholas
2. Energa Yacht Racing: Przemysław Tarnacki, Marcin Banaszek, Przemysław Płóciennik, Filip Pietrzak
3. Lumijarvi: Oli – Pekka Lumijarvi, Phil Robertson, Luke Payne, Pasi Palmu
4. Neptune Racing: Sam Gilmour, Chris Smith, Adam Negri, Justin Wong

Tekst i Film: Zespół Polish Match Tour, Zdjęcie tytułowe: Marek Wilczek

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*