Pierwszy dzień maja to w Gminie Dziwnów tradycyjnie już inauguracja sezonu regatowego. Warto jednak dodać, że jest to inauguracja na swój sposób wyjątkowa, bowiem stanowi równocześnie otwarcie bardzo bogatego, majowego weekendu. Ten zaś upływa nie tylko pod znakiem świąt państwowych i związanych z nimi uroczystości, ale też różnego rodzaju wydarzeń w sportowym charakterze. Wspomnieć należy również o początku sezonu grillowego, który zwyczajowo jest kojarzony właśnie z pierwszym dniem maja.
Wszystko to miało miejsce wczoraj w Dziwnowie, na terenie Przystani Sezonowej. Sportowa rywalizacja przeplatała się grillową degustacją, były zabawy dla dzieci, była też typowa dla nadmorskich miejscowości szantowa muzyka.

Dzień rozpoczął się od zmagań na wodzie. Do sportowej walki o laur zwycięzcy (w XVIII Regatach Łodzi Monotypowych współorganizowanych przez Stowarzyszenie Płetwonurków „Wydry”) stanęło łącznie 14 osad, które rywalizowały z sobą w parach wyłonionych losowaniem. Należy przy tym wspomnieć, że sporym utrudnieniem dla każdej z nich był porwisty wiatr, który dość mocno dawał się we znaki (szczególnie w pierwszej części wyścigów), czyniąc całe zawody bardzo wymagającymi. Wspomniał o tym też Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, który otwierając regaty życzył wszystkim załogom wytrwałości.
O zwycięstwie decydował czas, w jakim dana osada pokonała wytyczony na cieśninie odcinek. W kategorii mężczyzn końcowe wyniki kształtowały się następująco:
1. Śnięte Makrela
2. Chemik Team
3. Straż Graniczna
4. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej
5. 8 Dywizjon Przeciwlotniczy
6. PR i GKiM Marynarki Wojennej
7. Chemik Brothers
8. Minerzy
9. Herbaciani Rycerze

Wśród pań zwycięstwo odniosły „Dziewczyny Burmistrza”, wyprzedzając „OPS Power Rangers”. Jako trzecie zawody zakończyły „Ladies Komando”.
W kategorii tzw. załóg mieszanych najlepszy czas uzyskała osada „Stowarzyszenie Batalion”, zaś wśród oldboy-ów „Komandosi Dziwnów”.

Obok regat łodzi monotypowych równolegle rywalizowali z sobą kajakarze. Zorganizowane przez Stowarzyszenie „K jak Dziwnów” zawody, cieszyły się nie mniejszym zainteresowaniem. Także i tutaj o zwycięstwie decydował czas, w jakim konkretna osada pokonała wytyczony na cieśnie odcinek. Zwycięzcy otrzymali specjalne nagrody, a organizatorzy już teraz zapowiedzieli powtórkę zawodów w roku przyszłym.
Rywalizację na wodzie uzupełniała ta prowadzona na lądzie, choć jej charakter miał dużo lżejszy wymiar.
Do dyspozycji widzów były gry zręcznościowe, zaś dzieci zabawiał bardzo lubiany animator – „Super Dario”. Proponowane przez niego zabawy przyciągnęły bardzo duże grono dzieci, które – jak można było wnosić po zaangażowaniu w gry i szerokie uśmiechy na twarzach – bawiły się znakomicie.

Dorośli, przyglądając się rywalizacji na wodzie czy podglądając swoje pociechy podczas serwowanych przez „Super Dario” animacji, chętnie degustowali grillowe specjały. A te były przygotowywane przez Burmistrza Dziwnowa – Grzegorza Jóźwiaka i jego zastępcę – Łukasza Dziocha. Jak można było zasłyszeć od zajadających się gości – karkówka, kaszanka czy kiełbasa uzupełnione o grochówkę i żurek, smakowały wybornie.
W drugiej części dnia na scenie pojawił się zespół „Kubryk” z Ustki, który jak mówił lider grupy – czuje się w Dziwnowie znakomicie. Zaproponowane widzom muzyczne „szantowe standardy” cieszyły się sporym zainteresowaniem, dopełniając dzień miłymi dla ucha rytmami.

Dzisiaj drugi dzień majówki. Zapraszamy Państwa do udziału w „Pikniku pod Lipą”, który będzie się odbywał u zbiegu ulic Małej i Mickiewicza. Początek o godzinie 15.00. Organizujący to wydarzenie Stowarzyszenie „Nasz Dziwnów” serdecznie zaprasza.
Przypominany jednocześnie o tym, iż dzisiaj jest Dzień Flagi. Zapraszamy do obejrzenia związanego z nim okolicznościowego spotu.


 Pełna galeria zdjęć z regat: XVIII REGATY ŁODZI MONOTYPOWYCH I DZIWNOWSKA MAJÓWKA